Kaczyński popuścił na rzadko ws. ustawy kagańcowej?

„Rzeczpospolita” donosi o tym, że „ustawa kagańcowa” może ulec zmianie. Wszystko przez wewnętrzne zgrzyty w Zjednoczonej Prawicy.

Zjednoczona Prawica – jak podaje „Rzeczpospolita” – ustaliła, że „ustawa kagańcowa” ma ochronić wymiar sprawiedliwości przez „anarchizacją”. Projekt przedstawiony przez koalicyjnych decydentów okazał się jednak o wiele dalej idący i bardziej represyjny. Część polityków Zjednoczonej Prawicy chce więc jego liberalizacji.

Do „złagodzenia” ustawy najbardziej dążą politycy Porozumienia Jarosława Gowina. 19 grudnia złożono poprawki, które miały usatysfakcjonować polityków centroprawicowej formacji. Okazało się jednak, że wyszły one poza ustalenia, co wywołało sprzeciw ze strony Gowina i jego sojuszników.

Politycy Porozumienia deklarują, że jeśli Senat przyjmie zmiany, to Porozumienie poprze je w Sejmie. Tak przynajmniej twierdzą anonimowi rozmówcy „Rzeczpospolitej”. „To efekt niewywiązania się z porozumienia zawartego przed 19 grudnia” – przyznał jeden z polityków z otoczenia Jarosława Gowina.

Politycy PO – w rozmowie z „Rzeczpospolitą” – zapowiedzieli, że nie będą w Senacie głosowali nad wprowadzeniem poprawek do ustawy, lecz odrzucą ją w całości. W takiej sytuacji Sejm będzie głosował za lub przeciw odrzuceniu nowych regulacji. Jeśli Sejm przyjmie „ustawę kagańcową”, to trafi ona na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który najprawdopodobniej przepchnie ją dalej.

Wyższa izba parlamentu zajmie się „ustawą kagańcową” po 6 stycznia. Opozycja nie zamierza kapitulować. W przygotowaniu jest wniosek do Komisji Weneckiej, a marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział spotkanie z Verą Jourową z Komisji Europejskiej.

W senackiej debacie – zgodnie z zapowiedziami Krzysztofa Kwiatkowskiego  – uczestniczyć mają przedstawiciele środowisk sędziowskich, prokuratorskich i społecznych. Ma to umożliwić rzetelną i uczciwą dyskusję.

Polacy sami sobie zainstalowali przy korycie wrogów Polski – PiS.

Kmicic z chesterfieldem

2019. To był rok zamachów: oburzającego na praworządność, morderczego na klimat, wstrętnego na prawa osób LGBT, smutnego na edukację, absurdalnego na historię i prawdę. Ale budziła się też nadzieja niesłusznie nazywana matką głupich. Możesz pomóc nadziei wspierając wolne media.

Jest późny wieczór 12 grudnia 2019. Na stronie Sejmu pojawia się ustawa dyscyplinująca vel kagańcowa. Rzucam okiem, jest jeszcze gorsza niż się spodziewaliśmy. Trzeba zareagować natychmiast, bo OKO.press próbuje łączyć ogień z wodą, czyli analityczną uwagę z szybkością mediów.

Wybieram art. 9d., szczególnie bezwstydny. W kwadrans graficzka Hanka Szukalska, jedna  z osób mniej widocznych (pisze rzadko), ale kluczowych dla OKO.press, tworzy mema z cytatem wpisanym w twarz Zbigniewa Ziobry. Doskonały prawda?

Więcej >>>

Magdalena Adamowicz, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, apeluje teraz o zaprzestanie ataków na marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Jak sama przyznaje, nowa fala hejtu może doprowadzić do kolejnych tragedii.

“Oszczerstwa mają rozbudzić nienawiść. Ta nakręca spiralę mowy nienawiści. W…

View original post 1 463 słowa więcej

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s