Projekt KO, 05.04.2020

 

Koalicja Obywatelska kładzie na stół konkretne rozwiązania dla przedsiębiorców. “Państwo powinno godzić się z tym, że wypłaca ludziom odszkodowania”

 

W piątek do Sejmu trafił projekt Koalicji Obywatelskiej, zakładający pomoc przedsiębiorcom m.in odszkodowaniami za straty jakie ponieśli w związku z epidemią. Wśród głównych założeń projektu jest także finansowe wsparcie pracowników szpitali, jak dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Testy na SARS-CoV-2 dla personelu medycznego mają być obowiązkowe.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki mówi w rozmowie z PAP, że bardzo ważne jest w tej chwili wsparcie przedsiębiorców – Uważam, że jeżeli państwo zamyka ludziom biznesy, to powinno godzić się z tym, że wypłaca ludziom odszkodowania. Państwo powinno brać odpowiedzialność za swoje działania – podkreśla Kropiwnicki. Dodaje także, że projekt rozszerza działanie ustawy o wyrównaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Aktualne przepisy nie mają zastosowania w przypadku trwającego w Polsce stanu epidemii.

 

Wśród proponowanych zmian, przedsiębiorcy objęci zakazem prowadzenia działalności, mieliby w okresie obowiązywania zakazu otrzymywać co miesiąc środki na pokrycie opłat za gaz, wodę, energię elektryczną, ścieki, najem, dzierżawę. Projekt Koalicji Obywatelskiej zakłada także pokrycie wynagrodzeń pracowników, zarówno etatowych, jak i tych zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych. Podstawą do uzyskania wsparcia byłoby tylko oświadczenie przedsiębiorcy.

Propozycja KO przewiduje ułatwienia w zakresie dostępu przedsiębiorców do środków na koncie VAT, co miałoby wesprzeć płynność finansową. W czasie stanu epidemii banki nie mogłyby żądać od firm dodatkowych zabezpieczeń do udzielonych przez ten bank kredytów i pożyczek. Projekt przewiduje także rekompensaty dla samorządów za dochody utracone w wyniku epidemii.

Źródło: www.pb.pl

 

crowdmedia.pl